Puffadás, hányinger, teltségérzet
Mire utalnak a jelek?
Sokaknak okoz gondot a puffadás, a hányinger és a hasi diszkomfort érzés.
Tudtad, hogy minderről többnyire az epe és a máj tehet?
Az "epebetegség" többfajta megbetegedést, többek között epekövességet, epehólyag- és epeút-gyulladást, valamint súlyos esetben epeút-elzáródást jelenthet.
Az epeúti megbetegedések között leggyakrabban az epekövesség fordul elő, gyakorisága miatt hazánkban népbetegségnek számít: a nők 20%-át, a férfiak közel 10%-át érinti.
Sokáig észrevétlen
Az epekő-képződésre számos tényező hajlamosít.
Ilyen például:
az elhízás
a köszvény
a cukorbetegség
a terhesség
a hormonális egyensúly megbomlása –
hormonpótló, fogamzásgátló gyógyszerek szedése
a családi hajlam
Az epehólyagban kialakult epekő fő okai az epeúti pangás és az epehólyag működési zavara.
Típusos epekőgörcs esetében jobb bordaív alatti fájdalom, hányinger, hányás, és gyakran láz is jelentkezik, azonban nem minden epekő okoz ilyen jellegzetes tüneteket. Az epeköves betegek jó részénél semmilyen tünet sem jelentkezik, ezeknek a "néma" epeköveknek a létezésére gyakran csak rutin- vagy más okból elvégzett ultrahangvizsgálat során derül fény.
Gyógyítható
A betegség gyógyítható, csupán az epekő eltávolítására van szükség, mely történhet gyógyszeres úton az epekövek feloldásával, vagy műtéti úton, de ezt már csak akkor javaslom, ha akut életmentő állapot jellemzi a betegség súlyosságát.
A sebészi módszerrel való eltávolítás hagyományos útja az epehólyag eltávolítása a hasüreg megnyitásával. A laparoszkópos - hasi tükrözés során lézerkéssel veszik ki az epehólyagot -, minimális behatolással járó műtét a betegeknek kevésbé megterhelő, és az operációt követő fájdalom lényegesen kisebb, ráadásul a kórházi ápolási idő is megrövidül. A felépülés gyorsabb, és akár néhány nappal a műtét után a beteg képes a teljes értékű munkavégzésre. Csakhogy a műtéten átesett embernek már soha sem lessz igazán epehólyaga. Magát a kövesedési folyamatot még nem oldotta meg, csak a tünetet kezelte. Nem lesz többet "tartály" amibe a folyamatosan termelődő epeválladék összegyűlik, nem lessz ezért elegendő mennyiségű készenlétben álló mennyiség arra, hogy ha az az információ érkezik, hogy "szükség van rá".
Ezért inkább mielőtt műtéti beavatkozásra lenne szükség az epeúti megbetegedések különböző kezelési módszerei mellett a gyógyításában az egyik alappillér a diétás kezelés.
A megfelelően összeállított és betartott diéta segítségével az epebetegségekre jellemző panaszok és tünetek nemcsak enyhíthetők, hanem megelőzhetők is.
Jó, ha tudod!Ha epebetegségben szenvedsz, akkor ajánlatos növényi eredetű zsiradékokat fogyasztanod, például hidegen sajtolt kukorica-, napraforgó- vagy búzacsíra olajat, ezek a tápanyagok ugyanis telítetlen zsírsavakban gazdagok. Emellett fontos figyelned a mennyiségre is: általában 40 gramm főzőzsír és 20 gramm kenőzsiradék elfogyasztása ajánlott naponta.
Az ételeket ajánlatos párolnod, főznöd, grillezned, a rántás helyett pedig a habarást részesítsd előnyben, de az ételek készülhetnek száraz rántással, diétás rántással - zsiradék nélkül, pirított liszttel - vagy hintéssel is.
Epekímélő étrendEpegörcs szinte mindig kiadósabb, zsírosabb étkezés után következik be, ennek elkerülése érdekében ezért érdemes betartanod a következőket:
Gyakran, de egyszerre csak keveset egyél!
Ha az elfogyasztott étel mennyisége kevesebb, az epehólyag-összehúzódás mértéke is kisebb lesz.
A diéta további sarkalatos pontjai az energia- és zsírszegény táplálkozás, mivel az elhízás hajlamosít az epekövességre, a zsiradék pedig az epehólyag összehúzódásának legerősebb ingere.
Ezenkívül az újabb kövek keletkezése is meggátolható így, mivel az epekő kialakulásának kedvez, ha az epehólyagban az epe besűrűsödik,
azaz ritkán ürül ki az epehólyag.
Tehát az epekímélő étrend összeállításánál alapvető szempont a zsírbevitel optimalizálása. (Csak annyi amennyi kell)
A diéta előterében a szénhidrátok állnak elsősorban könnyen felszívódó élelmiszerek formájában, mint például a teljes kiőrlésű liszt, burgonya, rizs, méz, gyümölcs- és zöldséglevek, nyers gyümölcsök, kompótok.
Étrendi javaslatokTejtermékek
Elsősorban a csökkentett zsírtartalmú - 0,5–1,5%-os - tej, joghurt, kefir, író, zsírszegény vajkrémek, krémsajtok - 35–40%-os zsírtartalomig -, túró, sovány sajtok javasoltak, nem ajánlottak azonban az ömlesztett és a zsíros sajtok, tej.
Kenyérfélék, pékárukJavasoltak a félbarna, barna kenyér, Graham-kenyér, fehér kenyér, péksütemények, a másnapos kenyér, a kétszersült, a háztartási keksz.
Egyéni érzékenységtől függően jó, ha a barna kenyereket előnyben részesíted a fehér kenyérrel szemben.
Kis mennyiségben ajánlottak azonban a frissen sült pékáruk, a durva, nehéz, nedves, korpás kenyerek, este pedig a sok magot tartalmazó fekete kenyerek.
TojásHeti egy-két alkalommal lágyan elkészítve fogyasztható, ám ritkábban és kis mennyiségben kemény tojás, rántotta, tükörtojás, majonéz vagy majonézes tojás formájában.
ZöldségekElsősorban a sárgarépa, a tök, a spárga, gomba, fejes saláta, zsenge borsó és zöldbab, petrezselyem, kevés karfiol, kelbimbó vagy karalábé javasolt,
de csak friss, fiatal zöldségeket használj! (nem fagyasztottat) A fás vagy felpuffadást okozó zöldségféléket, így a káposztát, a hüvelyeseket, vagy éppen a kelkáposztát lehetőleg ritkán és kis mennyiségben! Ezekből a növényekből felszabaduló illó zsírsavak és -olajok teltségérzést, hányingert, puffadást válthatnak ki,
de ha ezeket nyitott edényben készíted el(nem kuktában), az illóanyagok elpárolognak, és megmaradnak az értékes rostok.
GyümölcsökAlmát, körtét, déli gyümölcsöket és bogyós gyümölcsöket, kompótokat nyugodtan fogyaszthatsz, de lehetőleg kerüld a csonthéjasokat, valamint a cseresznyét, a szilvát, a nyers sárgabarackot és az őszibarackot!
TésztafélékA könnyű, zsírszegény tészták valószínűleg nem okoznak gondot, a zsírban sült tésztákat, a vajas, a csokoládés tésztákat, a dióval, mandulával, mákkal töltötteket és a friss élesztős tésztákat azonban jobb, ha kerülöd, ezek ugyanis felfúvódást okozhatnak!
HúsokA húsok többsége nem kedvez az epebetegeknek, ezért legfeljebb ritkán egy kis baromfit vagy halat - tőkehal, csuka, pisztráng, tonhal - egyél.
A főzés mellett ajánlott a sütőzacskóban, római tálban, a són, alufóliában és a roston való sütés, a grillezés és a párolás.
Amit pedig messziről kerülj el: sült, panírozott, rántott, füstölt húsok, zsíros húsok vagy szárnyasok, például sertés, liba, kacsa, szalonna, kolbászáruk, zsíros felvágottak, a halak közül a ponty, angolna, olajos szardínia, szardella, ezek azonnal kiürítik az összes epeváladékot...esetleg ha köved van el is indíthatja...
ÉdességekHa külön nem javasolja az orvosod ezeknek a kiiktatását az étrendedből, akkor nyugodtan fogyaszthatsz kandírozott gyümölcsöt, mézet, lekvárt és dzsemet, nem ajánlott azonban a csokoládé, a marcipán, a fagylalt, a különböző tortafélék, tejszínhabos és krémes édességek. (hiszen ezek fogyasztása is az epehólyag kiürítését eredményezi...)
FűszerekKonyhanövényeket, mint például petrezselymet, majoránnát, bazsalikomot, kakukkfüvet vagy éppen metélőhagymát nyugodtan használhatsz, a vöröshagyma, fokhagyma, mustár, pirospaprika, a bors és a curry nagyobb mértékű fogyasztása azonban nem ajánlott, hasonlóan az erős mártásokhoz és a csípős fűszerekhez.
Jó, ha tudod!Epepanaszok megelőzésére különösen jótékony hatású minden olyan teakeverék, mely görcsoldó, epeürülést elősegítő és gyulladáscsökkentő gyógynövényeket tartalmaz. A gyermekláncfű, angelika, tárnics, apróbojtorján, borsmenta, körömvirág és kamilla különösen jó hatással bír görcsök esetén: a felsorolt növényekből azonos mennyiséget keverj össze, és fél liter forró vízzel forrázz le egy púpos evőkanálnyit!
10 perc állás után szűrd le, és édesítetlenül étkezés után fogyaszd el. Ha epepanaszok jelentkeznének, érdemes kúraszerűen 3-4 hétig mindennap meginni belőle 3-4 csészényit.